1 دالر 75.80  افغانی
1 یورو 84.50  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 242  افغانی
1000 روپیه هندی 1000  افغانی
1 ریال سعودی 21  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.550  افغانی
1 پوند 101.20  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 2.950  افغانی
1 ین چینی   افغانی

کاهش کمک‌های برنامه جهانی غذا برای نیازمندان در افغانستان

کمک بیجا شده گان
18 Mar 2023

این سازمان می‌گوید در شش ماه آینده برای کمک به نیازمندان دراین کشور به هشت‌صد میلیون دالر نیاز دارد.

 

باوجود پابرجا بودن نگرانی‌ها از بحران بشری در افغانستان، برنامه جهانی غذا گفته، کمک‌هایش در ماه مارچ سال روان میلادی را به‌دلیل کمبود کمک‌های مالی، برای حد اقل چهار میلیون نفر دراین کشور کاهش یافته است.

این نهاد خواستار کمک‌های فوری جهان برای رسیدگی به نیازمندان در این‌کشور شده‌است.

برنامه جهانی غذا هم‌چنین هشدار داده در صورت عدم پشتیبانی، کمک‌های این سازمان در ماه‌های آینده کاهش بیشتر خواهد داشت.

استیفین دوجاریک، سخنگوی دبیرکل ملل متحد در یک نشست خبری دراین باره اظهار داشت: “به‌دلیل کمبود کمک‌های مالی، برنامه جهانی غذا اعلام کرد مجبور شده کمک‌های نجات دهنده حیات را به‌طور چشم‌گیر کاهش دهد. در ماه مارچ تنها چهار میلیون نفر نیمی از آنچه نیاز داشتند را به دست آوردند. این درواقع دشوارترین موقع سال برای خانواده‌هایی است که در دهات زندگی می‌کنند، زیرا ذخیره‌گاه‌های مواد غذایی پیش از فصل برداشت آینده، در حال ختم شدن است.”

برنامه جهانی غذا تاکید کرده برای رسیده‌گی به سیزده میلیون نیازمند در یک ماه آینده، به 93 میلیون دالر و در شش ماه آینده، به هشت‌صد میلیون دالر نیاز دارد.

این سازمان هم‌چنین گفته اگر پشتبانی بشردوستانه حفظ نگردد، گرسنه‌گی در سراسر افغانستان گسترش و صدها هزار نفر برای ادامه حیات شان به کمک نیاز خواهند داشت.

درهمین حال، امارت اسلامی بر توزیع کمک‌های بشری در هم‌آهنگی با حکومت سرپرست تاکید دارد.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی هم‌چنین گفت که حکومت تسهیلات لازم را برای فعالیت نهادهای امداد در کشور آماده می‌سازد.

بااین همه، در یک ونیم سال گذشته سازمان‌های بین‌المللی همواره از بدترشدن بحران بشری در افغانستان ابراز نگرانی کرده و خواستار تداوم پشتیبانی جامعه جهانی از نیازمندان در این کشور شده‌است.