1 دالر 77.10  افغانی
1 یورو 85.50  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 460  افغانی
1000 روپیه هندی 980  افغانی
1 ریال سعودی 20.15  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.80  افغانی
1 پوند 94  افغانی
1 روبل روسی 0.95  افغانی
1 لیره ترکیه 11  افغانی
1 ین چینی 10.70  افغانی

کاهش ۹۰ درصدی صادرات قالین افغانستان در سال روان

قالین صادرات
13 Jun 2020

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید از زمان شیوع ویروس کرونا صادرات قالین از راه پاکستان به صفر رسیده و به دیگر کشورها نیز در پایین‌ترین حد رسیده‌است.

 

با گذشت بیش از سه ماه از شیوع ویروس کرونا، پیامدهای بحران اقتصادی این ویروس در افغانستان روز افزون می‌شود و تاثیرات منفی آن بر صنعت قالین بیشتر بوده‌است.

جواد دبیر، رییس اطلاعات و ارتباط عامه وزارت صنعت و تجارت به آرزو گفت که در سه ماه گذشته، صادرات قالین به خارج از کشور به‌‌گونه‌ی چشم‌گیری کاهش یافته‌است.

بربنیاد اطلاعات این وزارت، پاکستان به‌عنوان کم هزینه‌ترین راه برای صادارت کالاهای کشور، صادارت قالین افغانستان از طریق این کشور را به صفر رسانده و روند صادرات قالین به کشورهای اروپایی، آمریکایی و عربی از طریق دهلیز هوایی به پیمانه کمی جریان دارد.

انجمن تولیدی و صادراتی قالین نیز، افت صادرات این صنعت در کشور را بی‌پشینه می‌داند.

دلجم منان قاسمی، معاون انجمن تولیدی و صادراتی قالین در این باره گفت؛ از زمان شیوع ویروس کرونا تااکنون، راه‌های ترانزیتی زمینی و هوایی به روی صادرات قالین متوفف و  تعداد بیشتر قالین در شرکت‌های تولیدی باقی مانده و آنان توانایی پرداخت دست‌مزد قالین‌باف‌ها را ندارند.

به گفته او، این موارد سبب شده که تولید قالین تا مرز بیش از ۵۰ درصد کاهش یابد.

این انجمن، همچنان حکومت را در راستای زمینه‌سازی درست صادرات قالین به ناکامی متهم نموده و هشدار می‌دهد، اگر این وضعیت ادامه یابد صنعت قالین‌بافی در کشور با سقوط روبرو خواهد شد.

گفتنیست؛ قالین از جمله صنایع باستانی و مهم افغانستان بوده که به علت دست‌بافت بودنش، گران‌بها و در بازارهای جهانی شهره است.

مواد ساخت قالین وطنی پیش از این به صورت خام از افغانستان به پاکستان و از آن‌جا به نام قالین پاکستانی به بازارهای جهانی عرضه می‌شد، اما حکومت توانسته تا حدی مانع این اقدام شود. وزارت صنعت و تجارت همچنان گفته‌است که با سرمایه‌گذاری بازرگانان قالین در زمینه زیرساخت‌ها، حالا تمام کارهای مقدماتی در داخل کشور انجام و از طریق دهلیزهای هوایی به نام قالین افغانستانی به کشور جهان صادر می‌گردد.

آرزو نیوز – لیدا نوروزی