1 دالر 77.60  افغانی
1 یورو 92.40  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 496  افغانی
1000 روپیه هندی 1065  افغانی
1 ریال سعودی 20.50  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.20  افغانی
1 پوند 106  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 9.80  افغانی
1 ین چینی 11.40  افغانی

کرزی: برای رسیدن به توافقی کار کنیم که از نفوذ خارجی‌ها به دور باشیم

حامد کرزی مصاحبه
06 Apr 2021

رییس‌جمهور پیشین، هم‌چنین خواستار خروج و یا حضور مسوولانه‌ی نظامی آمریکا است؛ حکومت افغانستان و گروه طالبان، خشونت‌ها را به هدف موفقیت گفتگوهای صلح کاهش دهند.

 

رییس‌جمهور پیشین در مصاحبه با شبکه تی‌آر‌تی خواستار توافقی صلح شده که از نفوذ منفی خارجی‌ها به دور باشد.

او دراین گفتگو می‌گوید، بی‌اعتمادی میان طرف‌ها باعث ادامه‌ی جنگ در کشور شده و تمامی جناح‌ها باید تغییر خورده و برای صلح سازگاری نشان دهند.

حامد کرزی تصریح نمود: “ما باید برای رسیدن به توافقی کار کنیم. باید تا حد ممکن از نفوذ منفی بیرونی بالای خود دور باشیم که همین کار باعث بی اعتماد و ادامه نبردها در کشور شده است. تمام جناح‌ها در افغانستان باید با تغییر برای صلح سازگار باشند و برای منافع بزرگتر مردم افغانستان گردهم بیایند.”

آقای کرزی هم‌چنین بر ضرورت رفع بی‌اعتمادی بیرونی در ماحول صلح افغانستان تأکید نموده و گفت: “هیچ بی‌اعتمادی میان ما وجود ندارد. بی‌اعتمادی در محیط بیرونی ماحول صلح وجود دارد. نیاز است این بی‌اعتمادی برطرف شود.

رییس جمهور پیشین از طالبان هم خواست: “طالبان باید تغییر بخورند، باید واقعیت‌های جدید در افغانستان را بپذیرند. آن‌ها قبول کنند که مردم افغانستان خواستار پیشرفت و یک زنده‌گی خوب اند. باید بپذیرند ناممکن است پیرامون نقش زنان در جامعه معامله کرد.”

صلح افغانستان، هم‌اکنون به مسئله مهم جهانی مبدل شده و جامعه جهانی خواستار پایان هرچه زودتر معضل افغانستان است.

بااین حال، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در سفر به هند، دهلی‌جدید را بازیگر مهمی برای یافتن راه‌حلی به مسئله افغانستان عنوان نمود.

او در مصاحبه با شبکه هندوستان تایمز اظهار داشت: “هند بدون تردید باید بخشی از تلاش‌های بین‌المللی برای یافتن راه حل به اوضاع افغانستان باشد؛ زیرا این کشور یک بازیگر مهم در چنین تلاش‌هایی است.”

از سویی هم، حامد کرزی خواستار حضور و یا خروج مسوولانه آمریکا از افغانستان شده‌است.

او تصریح نمود: خروج آمریکا و یا ماندن این کشوردر افغانستان پس از جدول زمانی ماه می، باید مسولانه باشد. اگر آن‌ها می‌خواهند بیرون شوند، این اطمینان را بدهند که افغانستان صلح‌آمیز خواهد بود. در صورت خروج؛ باید یک تفاهمی با قدرت‌های بزرگ و کشورهای منطقه صورت بگیرد – تا افغانستان به‌جای میدان رقابت، به مکان هم‌کاری تبدیل شود. اگر می‌خواهند پس از ماه می بمانند، باید مسوولانه باشد. آمریکا نمی‌تواند به‌خاطر ادامه درگیری‌ها در افغانستان بماند.

درهمین حال، به‌تازه‌گی جن زاکی، سخنگوی کاخ سفید اعلام کرده که خروج کامل نظامی آمریکا از این‌کشور بربنیاد توافق‌نامه دوحه، دشوار می‌باشد.

سخنگوی کاخ سفید بیان داشت: “دشوار است تا بربنیاد جدول زمانی اول ماه می از افغانستان به دلایل لوژستکی، به‌صورت کل بیرون شد. رییس جمهور با تیم امنیت ملی، مشاوران، متحدان و شرکای خود دراین زمینه به رایزنی خود ادامه می‌دهد.”

بربنیاد توافق‌نامه دوحه، آمریکا تا پایان ماه جاری باید حضور نظامی اش در افغانستان را به صفر برساند، اما دولت جدید آمریکا تطبیق این مورد را در شرایط کنونی دشوار خوانده‌است.

از سویی هم، پیش  ازاین برخی رسانه‌ها از تلاش آمریکا برای تمدید ادامه حضور این‌کشور در افغانستان تا زمانی رسیدن به توافق صلح در این کشور خبر داده‌است.