1 دالر 90.85  افغانی
1 یورو 95  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 461  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.70  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.15  افغانی
1 پوند 115.30  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

کرزی: پوشش صورت، حجاب نیست و این کار در فرهنگ مردم افغانستان جای ندارد

حامد کرزی (2)
21 May 2022

حامدکرزی، رییس‌جمهور پیشین در واکنش به فرمان حجاب از سوی امارت اسلامی می‌گوید، پوشش صورت حجاب نبوده و این در فرهنگ مردم افغانستان جا ندارد.

 

آقای کرزی به مصاحبه با شبکه سی‌ان‌ان‌ به این موضوع داغ اشار نمود.

رییس جمهور پیشین با ابراز این‌که برقع و چادری را حجاب نیست، هم‌چنین گفت که این کار رسم شهروندان افغانستان نمی‌باشد.

او افزود: “زنان افغانستان همیشه پوشش خود را رعایت کرده‌اند. اما پوشش صورت، حجاب نیست. این رسم افغان‌ها نیست، بلکه رسم بعضی کشورهای دیگر است. رسم مردم افغانستان پوشش چادر و روسری است. اگر مردم کوچی‌ ما را ببینید برای قرن‌ها چنین پوشش داشته اند. برقع و پوشش صورت رسم ما نیست. ممکن برقع  دو یا سه صد سال پیش به افغانستان آمده باشد، اما در اصل رسم ما نیست.”

درهمین حال، وزارت امر به معروف و نهی از منکر امارت اسلامی در یک رشته از تویت‌ها گفته که این اظهارات آقای کرزی نیاز به واکنش ندارد.

حامد کرزی همچنین بسته ماندن مکتب‌های دختران بالاتر از صنف را محکوم کرده و گفته شهروندان افغانستان این تصمیم را نمی‌پذیرند.

او خاطر نشان ساخت: “مساله آموزش دختران برای شآن زندگی مردم افغانستان ضروری است. هیچ سازشی دراین زمینه وجود ندارد. پیام به حکومت طالبان روشن است که مردم افغانستان هرگز چنین تصمیمی را قبول نخواهند کرد. دختران باید هرچه زودتر به مکتب برگردند. این را با شدیدترین الفاظ محکوم می‌کنم”

رییس جمهور پیشین باردیگر گفت: “از طالبان می‌خواهم اجازه برگشت دختران به مکتب را بدهند.”

هم‌زمان بااین، دیبورا لاینز، نماینده ویژه سازمان ملل هم در گفت‌وگو شبکه سی‌ان‌ان، بازشدن مکتب‌های دختران جوان را برای جامعه جهانی مهم خواند.

خانم لاینز افزود: “آن‌ها دیدگاه واحد، توجیه و یا برنامه‌ی برای این کار ندارند. ده ماه گذشت و هفته‌ی آینده، ممنوعیت رفتن دختران به مکتب‌ در تنها کشور جهان، 250 روزه خواهد شد. آن‌ها می‌دانند این مساله برای جامعه جهانی مهم است.”

پیش ازاین اما امارت اسلامی از ایجاد کمیته‌ای عالمان دین به‌منظور فراهم‌سازی زمینه باز شدن مکتب‌های دختران بالاتر از صنف ششم خبر داده‌است.