1 دالر 77.10  افغانی
1 یورو 85.50  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 460  افغانی
1000 روپیه هندی 980  افغانی
1 ریال سعودی 20.15  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.80  افغانی
1 پوند 94  افغانی
1 روبل روسی 0.95  افغانی
1 لیره ترکیه 11  افغانی
1 ین چینی 10.70  افغانی

گذرگاه تورخم به روی صادرات افغانستان باز شد

تورخم
22 Jun 2020

حکومت پاکستان پس از حدود چهار ماه مرزهایش را بروی صادرات افغانستان باز کرد؛ بازرگانان میلیون‌ها دالر دراین مدت زیان‌مند شده‌اند.

 

دولت پاکستان پس از حدود چهار ماه، امروز (دوشنبه، دوم سرطان/۲۲ جون)، در اقدامی مرزهایش را بروی صادرات افغانستان باز کرد.

عطاالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار به تلویزیون آرزو گفت که در نخستین اقدام، صبح امروز محموله‌ی صادراتی شامل میوه‌ها و سبزی‌های تازه، زغال سنگ و دیگر کالاها به پاکستان صادر شده‌است.

سخنگوی والی ننگرهار تأکید کرد که پس ازاین، روند صادرات به گونه عادی (شش روز در هفته)، جریان خواهد داشت.

بااین حال، شماری از بازرگانان می‌گویند که از زمان مسدود شدن گذرگاه تورخم، میلیون‌ها دالر زیان‌مند شده‌اند.

حضرت نبی تور، نماینده بازرگانان در تورخم دراین باره گفت؛ از زمان مسدود شدن گذرگاه تورخم بازرگانان میلیون‌ها افغانی متضرر شده‌اند.

او بیان داشت: دو کشور باید سیاست را از تجارت جدا بسازند؛ زیرا زیان ناشی از تجارت نه تنها تجار، بلکه بیشتر کشاورزان را متضرر می‌سازد.

پیش ازاین اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری خواستار آغاز روند صادرات از افغانستان به پاکستان همزمان با رسیدن فصل برداشت میوه‌ها و سبزی‌جات شده بود.

خان‌جان الکوزی، عضو هییت رهبری اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری در مصاحبه به تلویزیون آرزو هرچند از بازگشازی مرز پاکستان به روی کالاهای افغانستان امیدواری کرد، اما حکومت را به کم‌کاری در راستای حل مشکلات بازرگانان متهم نمود.

او اظهار داشت: دولت برای حل مشکلات بازرگانان در تورخم تلاش نکرده و تاهنوز حتی کدام هییت به پاکستان نرفته‌است. امیدوارم در پالیسی تجارتی بین دو کشور تغییرات بوجود بیاید و مشکلات حل گردد.

وزارت صنعت و تجارت می‌پذیرد که مشکلات در صادرات کالاهای کشور به پاکستان وجود دارد.

جواد دبیر، مسوول ارتباطات عامه وزارت صنعت و تجارت دراین خصوص پاکستان را به تعهد شکنی در برابر وعده‌های داده شده در خصوص حل مشکلات بازرگانان متهم نمود.

آقای دبیر افزود: بارها وزارت صنعت و تجارت با مقام‌های پاکستانی دراین باره صحبت کرده و مقام‌های آن‌کشور برای حل مشکلات بازرگانان تنها وعده داده‌اند.

دولت پاکستان حدود چهار ماه پیش تمامی بندرهای خود را به دلیل جلوگیری از شیوع ویروس کرونا به روی افغانستان بست. هرچند از دو ماه به‌این‌سو واردات به افغانستان از پاکستان جریان دارد؛ اما روند صادرات همچنان متوقف بود.

گفتنیست؛ سالانه بخش بزرگ از صادرات کشور از طریق بندر کراچی به دیگر کشورها و ۸۰ درصد میوه‌های تازه و سبزیجات افغانستان به پاکستان صادر می‌گردد.

آرزو نیوز – فردوس پیرزاد