1 دالر 90.85  افغانی
1 یورو 95  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 461  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.70  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.15  افغانی
1 پوند 115.30  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

گرامی‌داشت از روز جهانی مهاجر در کابل؛ شش میلیون شهروند افغانستان در کشورهای بیرونی زنده‌گی می‌کنند

پناهنده گان
20 Jun 2022

رییس بخش افغانستان کمیسیاریای عالی ملل متحد در امور پناهنده‌گان در نشستی به مناسبت روز جهانی مهاجر در کابل گفت که اوضاع آواره‌گی سبب شده تا 58 درصد نفوس افغانستان، امسال به کمک‌های بشری نیازمند باشند.

 

وزارت امور مهاجرین و کمیشنری عالی ملل متحد در امور پناهنده‌گان، امروز (دوشنبه، سی جوزا)، در نشستی از روز جهانی مهاجرت گرامی‌داشت به عمل آوردند. کشوری‌که سومین رقم مهاجر را در دنیا دارد.

لیونارد زولو، رییس بخش افغانستان کمیسیاریای عالی ملل متحد در امور پناهنده‌گان دراین نشست گفت که “بیش از شش میلیون شهروند افغانستان در کشورهای بیرونی زنده‌گی می‌کنند و از سال 2021 به‌این‌سو، 3.5 میلیون تن درنتیجه درگیری‌ها در افغانستان بی‌جا شده‌اند.”

آقای زولو افزود: “اوضاع آواره‌گی باعث شده تا 58 درصد نفوس افغانستان نیازمند کمک‌های بشردوستانه در سال 2022 باشند. براساس گزارش‌ها 24 میلیون نفر با گرسنه‌گی حاد روبرو اند.”

او هم‌چنین بر تأمین حقوق مهاجرین تأکید نموده و بیان داشت: “باید یک قانون جدید ملی مهاجرت ایجاد کنیم تا مهاجرین بتوانند از حق کامل برخوردار شوند و به راه‌حل دایمی دست یابند. همه باید مسوولیت خود در قبال حفظ افراد مهاجر را مطابق به قوانین بین‌المللی انجام داده و آن را نقض نکنیم. هیچ‌کس خارج از کشور خود احساس خطر نکنند.”

خلیل رحمان حقانی، سرپرست وزارت امور مهاجرین دراین نشست خواستار همکاری کشورها با مهاجران افغان شد.

آقای حقانی هم‌چنین از ملل متحد خواست که در زمینه بازگشت مهاجرین به کشور، حکومت را همکاری کند.

از سویی هم، ارسلا خروتی، معین وزارت مهاجرین دراین نشست بر ساخت زیربناها برای برگشت مهاجران به کشور تأکید نمود.

او هم‌چنین گفت: “طرح‌های روی دست داریم اما به کمک‌های نهادهای بین‌المللی نیاز داریم. از کشورهای میزبان سپاس‌گزاری می‌کنیم. کمیشنری سازمان ملل در امور پناهنده‌گان باید در قسمت همکاری با مهاجرین افغانستان در نبیرون کشور همکاری کند.”

این اظهارات درحالی ابراز می‌شود که پس از تحولات سیاسی، ده‌ها هزار نفر بنابر دلایلی از جمله مشکلات اقتصادی افغانستان را ترک کرده‌اند، اما مسوولان وزارت امور مهاجرین می‌گویند در ده ماه گذشته هفت‌‍صد هزار نفر به کشور برگشته و 250 هزار بی‌جا شده‌ی داخلی نیز به مناطق اصلی شان مسکن‌گزین شده‌اند.