1 دالر 75.80  افغانی
1 یورو 84.50  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 242  افغانی
1000 روپیه هندی 1000  افغانی
1 ریال سعودی 21  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.550  افغانی
1 پوند 101.20  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 2.950  افغانی
1 ین چینی   افغانی

گرامی‌داشت از شب یلدا و درازترین شب سال در مزارشریف

شب یلدا
22 Dec 2022

شماری از دپلمات‌های ایرانی در بلخ و فرهنگیان در یک گردهمایی در مزارشریف از شب یلدا گرامی‌داشت به عمل آوردند.

 

شماری از فرهنگیان و دپلمات‌های افغانستان و ایران، چهارشنبه شب (سی قوس/آذر)، برای تجلیل از درازترین شب سال، در مزارشریف گردهم آمده‌اند.

آنان شب‌نشینی و قصه خوانی در شب اول چله را از عنعنه‌های قدیم شماری از کشورهای اسیایی عنوان کرده و گفتند که این مشترکات می‌تواند باعث نزدیکی ملت‌ها شود.

صالح محمد خلیق، آگاه امور فرهنگی دراین برنامه گفت: “دراین شب دراز سال، تمام اعضای خانواده‌ها نزد بزرگان خانواده‌ها جمع می‌شوند و این شب را گرد دسترخوان رنگین یلدایی باهم می‌نشینند.”

سید حسین یحیوی، سرکنسل ایران در مزارشریف دراین برنامه، شب یلدا را بهانه‌یی برای همزیستی خواند و بر تحکیم روابط اجتماعی و فرهنگی میان مردمان دو کشور تأکید کرد.

او گفت: “شبی که طولانی‌ترین شب است یک پیام دارد که امشب یک دقیقه طولانی‌تر از دیگر شب‌ها است که آن یک دقیقه را غنیمت شمرده و در کنار هم باشیم.

مسوولان ریاست اطلاعات و فرهنگ بلخ هم دراین مراسم پاس‌داری از رسم‌های کهن مردم ‌را مهم عنوان خواند.

عطامحمد ساهو، آمر نشرات ریاست اطلاعات و فرهنگ بلخ دراین باره بیان داشت: “ریاست اطلاعات و فرهنگ، حافظ میراث‌های فرهنگی ملموس و غیرملموس است. بناءً این روزها ریشه فرهنگی در تاریخ افغانستان دارد.”

مزیین ساختن سفره‌ها با میوه‌های مختلف از جمله انار و تربوز و نیز قصه‌گویی و شعرسرایی در درازترین شب سال، از رسوم کهن در میان خانواده‌ها نیز است.

شب یلدا چندی پیش از سوی سازمان یونسکو به‌عنوان میراث فرهنگی افغانستان و ایران ثبت شد.