1 دالر 75.30  افغانی
1 یورو 79.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 252  افغانی
1000 روپیه هندی 860  افغانی
1 ریال سعودی 18.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.450  افغانی
1 پوند 93.20  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 2.650  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

گروه بین‌المللی بحران: اخراج اجباری مهاجرین از پاکستان خطر وقوع فاجعه بشری به همراه دارد

مهاجرین
14 Nov 2023

این سازمان اعلام کرده کشورهای که بر پاکستان نفوذ دارند، باید برای لغو این تصمیم بالای اسلام‌آباد فشار وارد کنند.

 

گروه بین‌المللی بحران در گزارشی گفته اخراج مهاجرین از پاکستان، خطر فاجعه بشری به همراه دارد که پی‌آمد بزرگ برای منطقه و جهان خواهد داشت.

این نهاد تأکید کرده برگشت کننده‌گان اجباری، با توجه به زمستان افغانستان و در شرایطی سختی به این‌کشور می‌آیند.

در این گزارش آمده‌است: “تصمیم پاکستان برای اجازه ندادن به اخراج شده‌ها برای انتقال پول، مواشی و دیگر ملکیت خود، به این معنی است که تقریبا همه‌ی مهاجرین در فقر فرو رفته‌اند.”

گروه بین‌المللی بحران هم‌چنین از کشورهای که بر پاکستان نفوذ دارند، خواستار فشار بر اسلام‌آباد برای لغو تصمیم اخراج اجباری مهاجرین از آن‌کشور و توافقی میان کابل – اسلام‌آباد برای بازگشت تدریجی مهاجرین شده‌است.

براساس  این گزارش: “کشورهای خارجی که بر اسلام‌آباد نفوذ دارند، باید از حکومت موقت این‌کشور بخواهند برنامه بازگشت مهاجرین را لغو کند. آن‌ها باید پاکستان را تحت فشار قرار دهند تا در مهلت زمانی غیر واقع‌بینانه برای بازگشت مهاجرین تجدید نظر کند.”

امارت اسلامی باردیگر تصمیم پاکستان در خصوص مهاجرین افغان را غیرمنصفانه و در تضاد با قوانین مهاجرت می‌داند.

بلال کریمی، معاون سخنگوی امارت اسلامی دراین باره به تلویزیون آرزو گفت که امارت اسلامی مسوولیت خود در قبال برگشت کننده‌گان را ایفاء می‌کند.

این اظهارات درحالی مطرح می‌شود که دو هفته از عملیات پاکستان برای خروج اجباری مهاجرین غیرقانونی افغان از آن‌کشور می‌گذرد.

بربنیاد آمار وزارت مهاجرین تنها در یک روز گذشته نزدیک به شش‌هزار مهاجر از پاکستان اخراج و از مرزهای تورخم و اسپین بولدک وارد افغانستان شده‌اند.