1 دالر 88.15  افغانی
1 یورو 92  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 416  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.08  افغانی
10000 ریال ایرانی 2.88  افغانی
1 پوند 103  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

ملا برادر: پروژه یک کمربند یک‌راه همکاری‌های منطقه‌یی را تقویت می‌کند

ملا برادر
20 Nov 2022

معاون اقتصادی رییس وزیران در نمایش‌گاه تجاری چین و کشورهای جنوب آسیا می‌گوید این پروژه به نفع اقتصاد جهان می‌باشد و افغانستان آماده است نقطه وصل میان دو قطب آسیا باشد.

 

ششمین نمایش‌گاه صادرات و واردات چین و کشورهای جنوب آسیا روز گذشته (یک‌شنبه، بیست هشتم عقرب) در چین برگزار شد.

ملا عبدالغنی برادر، معاون اقتصادی رییس وزیران در سخنانی از طریق آنلاین دراین نشست، بر تطبیق پروژه‌های کلان منطقه‌یی و اتصال منطقه جنوب آسیا با مرکز آسیا و شرق میانه تأکید نمود.

ملا برادر گفت که پروژه یک کمربند یک راه، نقش موثری دراین راستا دارد و نیز سبب تقویت همکاری‌های منطقه و رشد تجارت خواهد شد.

او تصریح کرد: “این پروژه همکاری‌های منطقه‌یی، منطقه ما را تقویت کرده و سبب رشد تجارت کشورها خواهد شد. این به نفع اقتصاد جهانی است که ما براساس تعامل متقابل هم‌کاری‌های خود را تقویت بخشیم. در کنار آن، افغانستان آماده‌گی کامل دارد نقطه وصل میان آسیای مرکزی و جنوبی و نیز راه مطمین برای ترانزیت باشد. حتا سرحدات خود را برای وصل تجارت باز کند.”

معاون اقتصادی رییس وزیران از سرمایه‌گذاران خارجی نیز خواست که در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.

ملا برادر هم‌چنین اطمینان داد که امارت اسلامی آماده‌ی همکاری در بخش ترانزیت برای صادرات کالاهای تجاری آسیای جنوبی به مرکز آسیا است.

او افزود: “بالای تمامی کشورهای آسیا جنوبی صدا میزنم افغانستان برای ترانزیت و انتقال کالاهای تجاری شما به آسیای مرکزی آماده‌ی هرگونه همکاری است. شما می‌توانید به گونه مطمین و امنیت کامل کالاهای تجاری تان را به بازارهای آسیا مرکزی بفرستید.”

وزارت صنعت و تجارت اعلام کرده که در ششمین نمایش‌گاه صادرات و واردات چین و کشورهای جنوب آسیا، 9 شرکت از افغانستان محصولات خود را از قبیل، زعفران، سنگ‌های قیمی، قالین و گلیم را در 15 غرفه به نمایش گذاشته است.