1 دالر 88.15  افغانی
1 یورو 92  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 416  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.08  افغانی
10000 ریال ایرانی 2.88  افغانی
1 پوند 103  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

گفتگوهای “همه شمول بین الافغانی” باید هرچه زودتر برگزار شود

_70336452_70336451
14 Mar 2019

 

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین افغانستان در یک گفتگوی ویژه با شبکه خبری الجزیره، ضمن استقبال از مذاکرات بین نماینده‌های آمریکا و طالبان می‌گوید امیدوار است که گفتگوهای کنونی به مذاکرات بین الافغانی بانجامد.

رییس جمهور پیشین گفت: در نهایت باید گفتگوها بین حکومت افغانستان و طالبان برگزار شود تا بتوانیم به یک توافق جامع برسیم. صلح پایدار زمانی ممکن است که مردم افغانستان که شامل طالبان، حکومت افغانستان و دیگران می‌شود مالکیت این گفتگوها را بدست بگیرند. یک گفتگوی ملی میان مردم افغانستان ضامن خوبی برای صلح پایدار است.

حامد کرزی ابراز خوشبینی می‌کند که مذاکرات صلح به آتش بس فوری و پایان خشونت ها در افغانستان منجر شود.

“ما نباید از یک آتش بس در افغانستان فاصله داشته باشیم. باید اکنون روی آتش بس توافق شود. صلح و آتش بس فوری خواست مردم افغانستان است. متاسفانه این مسئله در حال حاضر وقت‌گیر شده است. امیدواریم تا آتش بس به دنبال گفتگوهای سازنده بین آمریکا و طالبان اجرا شود. به امید اینکه این گفتگوها زمینه را برای گفتگوهای بین الافغانی به زودی فراهم کند. تمرکز اصلی روی آتش بس خواهد بود تا منجر به پایان خشونت ها شود و این صدمه جدی به مردم ما وارد کرده است.”

حامد کرزی در بخشی دیگر سخنان خود با اینکه یکبار دیگر طالبان را “برادر” خطاب کرد گفت: طالبان بخشی از افغانستان هستند، آنها افغان‌ها اند. زمانی که یک بخش مهمی از نفوس افغانستان حضور نداشته باشد نمی توانیم به صلح دست پیدا کنیم. ما از طالبان می خواهیم تا بخشی از جامعه سیاسی و سیاست افغانستان باشند و در تمامی بخش های زنده‌گی مردم افغانستان خود را شریک بدانند. امیدواریم به یک توافق جامع با طالبان دست پیدا کنیم. چشم انداز خوبی برای یک افغانستان پیشرفته و صلح آمیز داشته باشیم و در یک مسیر با کشورهای دیگر حرکت کنیم. گام هایی برای تعلیم دختران و پسران خود برداریم و افغانستان کشوری باشد که به تروریزم و هراس افکنی نه بگوید و به آنان پناه ندهد. یک همسایه خوب باشد و شراکت خوبی با جامعه بین المللی باشد.

رییس جمهور پیشین در این گفتگو همچنان گفت که دیگر نمی خواهد به عنوان رییس جمهور افغانستان برگردد.

سایت خبری آرزو – همایون سلیمی