1 دالر 88.15  افغانی
1 یورو 92  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 416  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.08  افغانی
10000 ریال ایرانی 2.88  افغانی
1 پوند 103  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

مقام‌های اوزبیکستان و عربستان در مورد اوضاع افغانستان گفت‌وگو کردند

01
28 Nov 2022

وزارت خارجه اوزبیکستان گفته که نماینده‌ی این‌کشور برای افغانستان در دیدار با مقام‌های عربستان، خواستار تداوم کمک‌های بشردوستانه توجه به اهمیت بازسازی زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی افغانستان شده‌اند.

 

وزارت خارجه اوزبیکستان در بیانیه‌ی گفته که روز شنبه (چهارم قوس/آذر)، عصمت‌الله ایرگشوف، نماینده اوزبیکستان برای افغانستان در شهر ریاض با عبدالله بن خالد معاون و رهبر گروه ویژه وزارت خارجه عربستان سعودی در امور افغانستان گفت‌وگو کرده‌است.

بربنیاد این بیانیه، دوطرف پیرامون اوضاع افغانستان و کمک‌های بشردوستانه به این‌کشور بحث کردند.

وزارت خارجه اوزبیکستان هم‌چنین گفته که طرف‌ها روی اهمیت احیای زیرساخت‌های اجتماعی و اقتصادی افغانستان و مشارکت بیشتر این‌کشور در روندهای منطقه‌یی تاکید کردند.

بربنیاد این بیانیه، رهبر گروه ویژه وزارت خارجه عربستان در امور افغانستان خواستار تطبیق به موقع پروژه خط آهن ترمذ – مزارشریف و کابل – پشاور، شده‌است.

وزارت خارجه اوزبیکستان گفته‌است: “همچنان بیان شد که بدون ایجاد موضع واحد جامعه جهانی در قبال حکومت جدید افغانستان و بدون افزایش کمک‌های بشردوستانه جهانی نمی‌توان مشکلات اقتصادی و اجتماعی این‌کشور را حل کرد.”

درهمین حال، شماری از آگاهان واحد شدن دیدگاه کشورها درباره افغانستان را برای حل مشکلات کشور به‌ویژه در بخش‌های اقتصادی موثر می‌دانند.

سرور نیازی، آگاه سیاسی دراین باره گفت: “افغانستان در دیگر بخش‌ها به همکاری نیازمند است. هرگاه همسایه و کشورهای اسلامی موضع واحد داشته باشند، راه حل برای مشکلات افغانستان پیدا می‌شود.”

جبار اکبری، دیگر آگاه مسایل سیاسی در این به تلویزیون آرزو گفت: “کشورها وحدت دیدگاه داشته باشند در قبال افغانستان و از جامعه جهانی بخواهند که در بخش‌های مختلف به ویژه اقتصادی افغانستان را همکاری کنند.”

پیش ازاین نیز کشورهای همسایه افغانستان پیوسته بر اقدام مشترک کشورها برای رسیده‌گی به مسئله افغانستان تأکید کرده‌اند. از سویی هم، امارت اسلامی همواره گفته که خواستار بهبود روابط و تعامل رسمی با کشورها است.