1 دالر 77.50  افغانی
1 یورو 92.70  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 495  افغانی
1000 روپیه هندی 1070  افغانی
1 ریال سعودی 20.55  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.35  افغانی
1 پوند 105.50  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 9.70  افغانی
1 ین چینی 11.40  افغانی

یوناما: تأخیر نشست استانبول فرصتِ دیگر برای طرف‌ها در افغانستان است

یوناما
22 Apr 2021

نماینده ویژه ملل متحد برای افغانستان می‌گوید فرصت پیش‌آمده می‌تواند برای دستیابی طرف‌ها به پیشرفت در گفت‌وگوهای جاری در دوحه کمک کند.

 

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان پیش از چاشت امروز (پنج‌شنبه، دوم ثور)، در رشته تویتی تعویق نشست استانبول را فرصتی برای طرف‌ها در افغانستان دانست.

دیبورا لاینز، نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان گفته که این سازمان وقفه‌ای در پشتیبانی‌اش از تلاش‌های صلح به میان نمی‌آورد؛ اما فرصت پیش آمده می‌تواند برای رسیدن به پیشرفت در گفت‌وگوهای دوحه کمک کند.

هم‌زمان، نشر گزارش‌هایی درمورد خواست طالبان از آمریکا برای رهایی هفت‌هزار زندانی این گروه و بیرون شدن نام رهبری شان از فهرست سیاه با واکنش‌هایی به همراه شده است.

وزارت دولت در امور صلح تأکید دارد که چنین خواست‌ها باید به‌گونه مشروط پذیرفته شود.

سیدسعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح امروز در سخنانی دراین باره تصریح کرد: “با تمامی کسانی‌که ما نشست داشتیم، خواست شان این‌ست رهایی زندانیان طالبان براساس یک شرط واضح باید باشد.”

او افزود که حکومت پیش ازاین نیز پنج‌هزار زندانی طالبان را به هدف کاهش خشونت‌ها رها ساخته، اما خشونت‌ها کاهش نیافته‌است.

هم‌زمان بااین، برخی قانون‌گذاران و آگاهان سیاسی می‌گویند که احتمالا رهایی بیش‌از هفت هزار زندانی باقی مانده طالبان از بند حکومت افغانستان، میدان نبرد را گرم‌تر خواهد کرد.

رحمت‌الله بیژن‌پور، آگاه مسایل سیاسی به تلویزیون آرزو گفت، با رهایی زندانیان باقی مانده طالبان، تصور بیشتر تحلیل‌گران این‌ست که ناآرامی‌ها در کشور بیشتر خواهد شد.

گل‌رحمان همدرد، عضو مجلس نماینده‌گان نیز دراین باره بیان کرد که طالبان با ارایه چنین پیش‌شرط‌ها، درپی امتیازطلبی بیشتر اند.

بااین همه، برخی منابع نزدیک به طالبان تایید می‌کنند یک هیات از دفتر سیاسی این گروه به رهبری ملا عبدالحکیم به پاکستان رفته و قرار است در مورد تاخیر خروج نیروهای آمریکایی و اشتراک در نشست استانبول با رهبری طالبان مشورت کنند.