1 دالر 77.60  افغانی
1 یورو 93.70  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 484  افغانی
1000 روپیه هندی 1060  افغانی
1 ریال سعودی 20.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.35  افغانی
1 پوند 108.50  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 10.50  افغانی
1 ین چینی 11.20  افغانی

یوناما: تلفات غیرنظامیان در افغانستان پس از مذاکرات میان‌افغان‌ها افزایش یافته‌است

تلفات ملکی
23 Feb 2021

یوناما در گزارشی گفته که در سال ۲۰۲۰ میلادی، بیش از سه‌هزار غیرنظامی جان باخته و پنج‌هزار و ۷۸۵ تن دیگر زخم برداشته‌اند؛ طالبان ۴۵ و نیروهای امنیتی افعان عامل ۲۲ درصد تلفات.

 

به اساس گزارشی که امروز (دوشنبه، پنجم حوت) از سوی هییت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما) منتشر شد، پس از آغاز مذاکرات صلح در ماه سپتمبر امسال، تلفات افرادی ملکی در افغانستان افزایش یافته است.

دیبرا لاینز، نماینده ویژه ملل متحد در افغانستان دراین گزارش گفته است: سال ۲۰۲۰ می‌توانست سال صلح در افغانستان باشد. در عوض، هزاران فرد ملکی افغان به دلیل درگیری‌ها از بین رفته‌اند.

بربنیاد این گزارش، در سال ۲۰۲۰ میلادی ۳۰۳۵ غیرنظامی در افغانستان جان باخته و پنج‌هزار و ۷۸۵ تن دیگر زخم برداشته‌اند. هرچند رقم کلی تلفات غیرنظامیان نسبت به سال‌های گذشته کاهش را نشان می‌دهد، اما یوناما گفته که این کاهش به دلیل کاهش تلفات افراد ملکی در ابتدای سال ۲۰۲۰ بوده است.

یوناما ۴۳ درصد مجموع تلفات غیرنظامیان را زنان و کودک گفته و از افغانستان به عنوان کُشنده‌ترین مکان برای افراد ملکی یاد کرده‌است.

فیونا فریزر، رییس حقوق بشر یوناما امروز در سخنانی بیان داشت: ما شاهد افزایش میزان خشونت‌ها و تلفات غیرنظامیان به دنبال آغاز گفتگوهای صلح بوده‌ایم. در سال ۲۰۲۰ ، یوناما حدود هشت‌هزار و هشت‌صد مورد تلفات غیرنظامیان را ثبت کرده که برای هفتمین سال پیایی بیش از سه‌هزار غیرنظامی جان‌های خود را از دست داده‌اند.

دراین گزارش همچنان آمده که ۳۶ درصد تلفات در نتیجه‌ی جنگ‌های زمینی، ۳۴.۵ درصد در حمله‌های انفجاری و انتحاری، ۱۴ درصد درپی قتل‌های هدف‌مند، هشت درصد در حمله‌های هوایی و متباقی ناشی از دیگر رویدادها بوده‌اند.

یوناما دریافته که قتل‌های هدف‌مند ۴۵ درصد افزایش و حمله‌های هوایی توسط قوای دولتی ۳۴ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

عناصر مخالف دولت در سال ۲۰۲۰ باعث بیشترین تلفات افراد ملکی (۶۲ درصد) و نیروهای طرف‌دار دولت سبب ۲۴ درصد دیگر شده‌اند.

براساس این گزارش؛ طالبان ۴۵ درصد، نیروهای امنیتی افغان ۲۲ درصد، داعش هشت درصد و عناصر نامعلوم ضد دولت نُه درصد کل تلفات غیرنظامیان را عامل شده‌اند.

شاه‌محمود میاخیل معاون نخست وزارت دفاع ملی امروز در یک نشست خبری گروه طالبان را مقصر اصلی رسیدن تلفات به غیرنظامیان خواند.

اما گروه طالبان در اعلامیه‌ای، گزارش سالانه‌ی یوناما را رد کرده و آنرا سلیقه‌یی خوانده‌است.

نگرانی‌ها از بلند بودن تلفات غیرنظامیان در افغانستان، درحالی مطرح می‌گردد که در ماه‌های اخیر، انفجارهای ناشی از ماین‌ها در بزرگ‌شهرها به ویژه کابل، به شدت افزایش یافته‌است.

خبر آرزو – فردوس پیرزاد