1 دالر 75.30  افغانی
1 یورو 79.20  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 252  افغانی
1000 روپیه هندی 860  افغانی
1 ریال سعودی 18.60  افغانی
10000 ریال ایرانی 1.450  افغانی
1 پوند 93.20  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 2.650  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

یوناما حمله بالای خبرنگاران در مزارشریف را غیرقابل قبول خواند

یوناما
12 Mar 2023

شماری از سازمان‌های بین‌المللی در و اکنش به زخمی شدن خبرنگاران در انفجاری در مزارشریف، این رویداد را محکوم کردند.

 

دفتر هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان (یوناما)، در واکنش به زخمی شدن شماری از خبرنگاران در انفجار روز شنبه (بیستم حوت/اسفند) در مزارشریف، هدف قراردادن خبرنگاران را غیرقابل قبول ‌خواند.

یوناما با تقبیح نمودن این رویداد گفت: “خشونت باید متوقف شود. خبرنگاران افغانستان شجاعت بزرگی از خود نشان م‍ی‌دهند و باید حفاظت شوند.”

هم‌زمان، ریچارد بنت، گزارشگر ویژه ملل متحد در افغانستان، این رویداد را ضربه به آزادی بیان در افغانستان خوانده و خواستار حفاظت از جان خبرنگاران شده‌است.

بنت در تویتی نوشته است: “این حمله بالای خبرنگاران یک ضربه دیگر به آزادی بیان در افغانستان است. لازم است گام‌های بیشتر برای حفاظت از آنان برداشته شود.”

هدف قرار گرفتن خبرنگاران در داخل کشور نیز واکنش‌های زیادی را به همراه داشته‌است.

شماری خبرنگاران و نهادهای پشتیبان رسانه‌ها با محکومیت این رویداد، از حکومت سرپرست خواستند برای حفاظت از جان خبرنگاران اقدام کنند.

لطیف سهاک، مسوول کمیته مصونیت خبرنگاران در شمال روز یکشنبه (بیست یکم حوت/اسفند)، به تلویزیون آرزو گفت: “کمیته مصونیت خبرنگاران خواستار تعقیب جدی این قضیه است تا عاملین آن مشخص گردد.”

امارت اسلامی نیز این حمله و زخمی شدن خبرنگاران را تأثر بار خواند.

عبدالمتین قانع، سخنگوی وزارت اطلاعات و فرهنگ به تلویزیون آرزو گفت که حکومت همچنان متعهد به پیشتبانی از خبرنگاران است.

از سویی هم، محمد آصف وزیری، سخنگوی فرماندهی پولیس بلخ از تامین امنیت خبرنگاران اطمینان داده و گفت که بررسی‌ها در خصوص انفجار روز شنبه در مزارشریف ادامه دارد.

به گفته مسوولان امنیتی بلخ، در حمله روز شنبه در مرکز فرهنگی تبیان در مربوطات حوزه دوم امنتیی مزارشریف، یک تن جان باخته و هشت تن دیگر به‌شمول پنج خبرنگار زخمی شده‌اند.