1 دالر 88  افغانی
1 یورو 102.40  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 506  افغانی
1000 روپیه هندی 1080  افغانی
1 ریال سعودی 23  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.20  افغانی
1 پوند 118  افغانی
1 روبل روسی 1.20  افغانی
1 لیره ترکیه 10.60  افغانی
1 ین چینی 12  افغانی

یوناما: میزان تلفات ملکی در افغانستان در مقایسه با سال گذشته ۴۷ درصد افزایش یافته‌است

604cbcc77d14e
26 Jul 2021

نماینده ملل متحد در کابل در گزارشی نوشته که از آغاز سال روان میلادی تاکنون یک‌هزار و ۶۵۹ غیرنظامی در افغانستان کشته و سه‌‌هزار و ۲۵۴ فرد ملکی دیگر زخمی شده‌اند.

 

دفتر هیات معاونت ملل متحد در افغانستان با نشر گزارش میزان تلفات غیرنظامیان، گفته در صورتی‌که خشونت‌ها فورا متوقف نشود، تلفات افراد غیرنظامی ممکن به بالاترین سطح برسد.

بربنیاد گزارش یوناما، در شش ماه نخست سال جاری میلادی، ۵۱۸۳ غیرنظامی در افغانستان کشته وزخمی شده‌اند که این رقم، افزایش ۴۷ درصدی را نسبت به زمان مشابه در سال گذشته نشان می‌دهد.

براساس یافته‌های یوناما، در شش ماه گذشته، یک‌هزار و ۶۵۹ غیرنظامی کشته و سه‌هزار و ۲۵۴ تن دیگر زخمی شده‌اند.

در گزارش آمده که تلفات غیرنظامیان پس از ماه می و با آغاز خروج نیروهای بین‌المللی از افغانستان افزایش یافته و بیشتر افراد در ماه‌های می و جون کشته و زخمی شده‌اند.

یوناما گروه‌های مخالف مسلح دولت افغانستان به‌شمول طالبان را عامل ۶۳ درصد تلفات غیرنظامیان و نیروهای امنیتی را عامل ۲۳ درصد تلفات ملکی می‌داند. براساس این گزارش، ۱۶ درصد تلفات ملکی از سوی گروه‌های ناشناس صورت گرفته است.

دیبورا لاینز، نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان دراین گزارش گفته‌است: “این گزارش هشدار واضحی را ارایه می‌دهد که در صورت متوقف نشدن خشونت‌های فزاینده، شمار بی‌پیشینه‌ای از غیرنظامیان افغان در سال روان جان‌های شان را ازدست خواهند داد و یا معلول خواهند شد.”

نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان، همچنان از حکومت و طالبان خواسته که تلاش‌ها را در میز گفتگوها سرعت بخشیده و به قوانین بین‌المللی در حفاظت از غیرنظامیان احترام بگذارند.

اجمل‌عمر شینواری سخنگوی کل نیروهای امنیتی و دفاعی، امروز (دوشنبه، چهارم اسد)، در یک نشست خبری گفت که طالبان عامل اصلی تلفات ملکی در کشور اند.

اما طالبان با نشر اعلامیه‌‌ای در واکنش به این گزارش، آن‌را جانب‌دارانه و غیرواقعی دانسته‌اند.