1 دالر 77.10  افغانی
1 یورو 85.50  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 460  افغانی
1000 روپیه هندی 980  افغانی
1 ریال سعودی 20.15  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.80  افغانی
1 پوند 94  افغانی
1 روبل روسی 0.95  افغانی
1 لیره ترکیه 11  افغانی
1 ین چینی 10.70  افغانی

محصولات عسل در هرات امسال ۱۵ درصد افزایش یافته‌است

زنبور عسل
30 Jun 2020

درچند سال اخیر زنبورداری و تولید عسل در غرب کشور به ویژه ولایت هرات رشد چشم‌گیر داشته است.

زنبورهای عسل در هرات از ماه حوت با روييدن گل و سبز شدن درختان، شروع به فعالیت می‌کند و روند تغذیه‌ی آن‌ها برای تولیدعسل به استثنای مناطق کوهستانی تا نیمۀ ماه اسد ادامه می‌یابد.

بشیراحمد احمدی، معاون ریاست زراعت هرات به تلویزیون آرزو گفت که بیش از چهارهزار فارم بزرگ و کوچک زنبورداری در این ولایت وجود دارد که از آن‌ها امسال ۱۲۰ تُن عسل بدست آمده است.

او تأکید نمود که این مقدار عسل، افزایش پانزده درصدی را نسبت به سال پار نشان می‌دهد.

شماری از زنبورداران نیز از رشد تولیدات عسل در سال جاری خوش‌بین اند.

نفیسه جامی یکی از فارمداران زنبور در هرات به آرزو گفت که تلاش‌های زیادی برای رشد زنبورداری انجام داده و از حکومت می‌خواهد، زنبورداران را مورد حمایت قرار دهد.

خانم جامی بیشتر روی بازاریابی به محصولات عسل وطنی تأکید نموده و خواستار توجه حکومت دراین خصوص شد.

درهمین‌حال، انجمن زنبورداران هرات از افزایش سرمایه‌گذاری‌ها دربخش زنبورداری خبرداده و تاکید دارد که تا ده سال دیگر، تولید عسل وطنی رقابت فرامرزی خواهد داشت.

محمدعارف واصل، رییس انجمن زنبورداران هرات دراین باره گفت که این انجمن در کنار تولید عسل، به محصولاتی دیگری زنبورداری نیز توجه خاصی دارد که می‌تواند، منبع بلند درآمدی باشد.

بربنیاد گزارش‌ها؛ هم‌اکنون یک‌کیلوعسل خالص در بازارهای هرات تا یک‌هزار و پنج‌صد افغانی به‌فروش می‌رسد. اما برخی فروشنده‌گان عسل تاکید دارند، آنچه‌ی که اقتصاد آنان را ضربه می‌زند واردات عسل‌های بی‌کیفیت از بیرون کشور است و حکومت باید جلو آن را بگیرد.