1 دالر 90.85  افغانی
1 یورو 95  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 461  افغانی
1000 روپیه هندی 1225  افغانی
1 ریال سعودی 23.70  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.15  افغانی
1 پوند 115.30  افغانی
1 روبل روسی 1.3  افغانی
1 لیره ترکیه 6.65  افغانی
1 ین چینی 13  افغانی

تجلیل از هفتاد و هفت‌مین سالروز پیروزی روسیه بر آلمان نازی

Russian President Vladimir Putin delivers a speech during a military parade on Victory Day, which marks the 77th anniversary of the victory over Nazi Germany in World War Two, in Red Square in central Moscow, Russia May 9, 2022. REUTERS/Evgenia Novozhenina
09 May 2022

ولادیمیر پوتین در سخنرانی خود در جریان یک رژه نظامی به مناسبت پیروزی روسیه در جنگ جهانی دوم این پیروزی را به تمامی نیروهای مسلح کشورش تبریک گفت.

براساس گزارش‌ رسانه‌های روسی بیش از  یازده هزار نفر و 131 واحد تجهیزات نظامی در  رژه نظامی روز دوشنبه در میدان سرخ مسکو شرکت داشتند.

ولادیمیر پوتین در این مراسم در میدان سرخ، از ناکامی و شکست مخالفان روسیه در جنگ جهانی دوم سخن زده گفت:

“هیچ کس درس‌‌های جنگ جهانی دوم را فراموش نخواهد کرد، به یاد داریم که چگونه دشمن روسیه سعی کرد از باندهای تروریسم بین المللی علیه ما استفاده کند. تلاش کردند بذر خصومت بین‌المللی و مذهبی بکارند تا ما را بشکنند، از درون تضعیف مان کنند، اما نتوانستند.”

ولادیمیر پوتین در جریان سخنرانی خود همچنان گفته که ارتش روسیه اکنون در شرق اوکراین برای دفاع از سرزمین مادری می‌جنگند.

او همچنان خطاب به سربازان روسی عملیات ویژه نظامی به اوکراین را ضروری و کار درست خوانده و تاکید می‌‎کند که روسیه قصد اشغال خاک اوکراین را ندارد.

“هدف روسیه حفاظت از افرادی است که به مدت هشت سال مورد آزار و اذیت و نسل‌کشی رژیم کی‌یف قرار داشتند. ناتو توسعه نظامی فعال در سرزمین‌های همسایه ما را آغاز کرده است. این یک تهدید کاملا غیرقابل قبول برای ما در مرزهای‌مان محسوب می‌شود.”

آقای پوتین با اشاره به گسترش زیرساخت‌های نظامی و تحویل و جابجایی جدیدترین تسلیحات از کشورهای ناتو در خاک اوکراین بر اقدام پیشگیرانه‌ در برابر این تجاوز خبر داده و آنرا یک اقدام سریع و درست خوانده است.