1 دالر 88  افغانی
1 یورو 102.40  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 506  افغانی
1000 روپیه هندی 1080  افغانی
1 ریال سعودی 23  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.20  افغانی
1 پوند 118  افغانی
1 روبل روسی 1.20  افغانی
1 لیره ترکیه 10.60  افغانی
1 ین چینی 12  افغانی

دیدار روسای جمهور سوریه و روسیه در مسکو

سران روسیه و سوریه
14 Sep 2021

سران دو کشور مسائل دوجانبه و همکاری در بخش مبارزه با تروریسم را بررسی کردند.

کاخ کرمیلن اعلام کرد که ولادیمیر پوتین با بشار اسد همتای سوری‌ خود بر توسعه روابط دوجانبه، و گسترش همکاری‌ها در زمینه سیاسی، تجاری و اقتصادی تاکید نموده است.

بشاراسد که در یک سفر غیر منتظره به مسکو رفته در جریان دیدارش با ولادیمیر پوتین از تحریم‌های اعمال شده علیه دمشق انتقاد کرده و آن را غیر انسانی و غیرقانونی خواند.

آقای اسد از تلاش‌های مشترک سوریه و روسیه در مبارزه با تروریسم بین‌المللی در این کشور قدردانی کرده و خواستار ادامه آن شد.

بشار اسد همچنین از روسیه به‌خاطر کمک‌های انجام شده در راستای مقابله با ویروس کرونا و ارسال محصولات غذایی مورد نیاز مردم سوریه قدردانی کرد.

از سوی دیگر رییس جمهور روسیه به موضوع برگزاری انتخابات شفاف سوریه، نابودی بیش از 90 درصد تروریستان در خاک این کشور، بازگشت دوباره پناهجویان و همبستگی دولت سوریه صحبت نموده و این همه را نتیجه تلاش‌های مسکو و دمشق می‌داند.

آقای پوتین، مذاکرات اسد با مخالفانش را سازنده خوانده و برحل مشکلات کنونی دولت و ملت سوریه نیز تاکید می‌کند.

رییس جمهور روسیه گفت: ” با کار مشترک، ما توانستیم بسیاری بخش هایی از قلمرو سوریه را آزاد کنیم و به تروریست ضربه سنگین و مخرب وارد کردیم. به باور من مشکل اصلی حضور نیروهای مسلح خارجی در بخش هایی از این کشور بدون کدام دستوری از سازمان ملل و اجازه شماست که به صورت واضح در تناقض با قوانین بین المللی قرار دارد.”

دو طرف با اشاره به افزایش حجم مبادلات بازرگانی بر توسعه روابط تجاری و اقتصادی میان دو کشور نیز تاکید کردند.

از سوی دیگر گفته می‌شود که وزیران دفاع روسیه و سوریه نیز پیراموان همکاری‌های مشترک ارتش دو کشور در امر مبارزه با تروریزم و آزاد سازی بخش‌های تحت تصرف گروه های تروریستی بحث نمودند.