1 دالر 77.60  افغانی
1 یورو 92.40  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 496  افغانی
1000 روپیه هندی 1065  افغانی
1 ریال سعودی 20.50  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.20  افغانی
1 پوند 106  افغانی
1 روبل روسی 1  افغانی
1 لیره ترکیه 9.80  افغانی
1 ین چینی 11.40  افغانی

سفر وزیر خارجه روسیه به پاکستان؛ پایان جنگ در افغانستان از طریق توافق روی ساختار فراگیر قدرت ممکن است

01
07 Apr 2021

سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در سفر دو روزه روز گذشته (هفدهم حمل)، به پاکستان رفت.

آقای لاوروف، در دیدار با شاه‌محمود قریشی، همتای پاکستانی‌اش در اسلام‌آباد، پایان جنگ در افغانستان را از طریق توافق روی ساختار قدرت فراگیر ممکن می‌داند.

او تصریح کرد: “روسیه همانند همکاران پاکستانی خود به‌طور جدی نگران وضعیت امنیتی افغانستان است. پایان جنگ در افغانستان از طریق توافق روی تشکیل ساختارهای قدرت فراگیر امکان‌پذیر است.”

رییس دستگاه دپلماسی روسیه باآنکه نسبت به افزایش فعالیت‌های تروریستی در افغانستان ابراز نگرانی نمود، اما از تمایل روسیه برای کمک به استقرار ثبات در افغانستان اطمینان داد.

لاوروف خاطر نشان ساخت: “فعالیت‌های تروریستی در افغانستان درحال افزایش است و مواضع داعش در شمال و شرق افغانستان در حال تقویت است. ما توافق کردیم بیشتر زمینه و شرایط را برای گفتگوی طرف‌های مخالف فراهم کنیم تا به راه حل‌های سازنده‌ی برسند.

دو طرف هم‌چنین روی گسترش روابط میان اسلام‌آباد و مسکو بحث کرده اند.

از سویی هم، وزیر خارجه پاکستان گفته که اسلام‌آباد خواهان برگشت ثبات در افغانستان است و این‌کشور همکاری نزدیک با روسیه دراین خصوص دارد.

شاه محمود قریشی گفت: “در رابطه به اوضاع افغانستان بحث کردیم. روسیه و پاکستان مسایل مختلف در رابطه به افغانستان را از نزدیک مورد بررسی قرار دادند. هر دو کشور تمایل به برگشت صلح وثبات در افغانستان دارند و همکاری‌ خوبی دراین زمینه وجود دارد.”

او افزود: “ما هم‌چنین درباره نشست موفقیت‌آمیز ترویکا و احتمال نشست بعدی در چهارجوب نشست مسکو را به بحث گرفتیم.”

گفتنی‌ست؛ روسیه تااکنون چندین بار میزبان نشست‌هایی با حضورهای سیاست‌گران افغانستان، هیأت سیاسی طالبان و نیز نماینده‌گان برخی کشورهای قدرتمند پیرامون مسئله افغانستان بوده‌است.

پیش ازاین هم شماری از سیاست‌گران بر تقویت هم‌گرایی منطقه‌یی در روند مصالحه افغانستان، به‌ویژه نقش کشورهای مقتدر منطقه‌ دراین روند تأکید کرده‌اند.