1 دالر 77.10  افغانی
1 یورو 85.50  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 460  افغانی
1000 روپیه هندی 980  افغانی
1 ریال سعودی 20.15  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.80  افغانی
1 پوند 94  افغانی
1 روبل روسی 0.95  افغانی
1 لیره ترکیه 11  افغانی
1 ین چینی 10.70  افغانی

اعتراضات جهانی علیه نژادپرستی در آمریکا

اعتراضات آمریکا
01 Jun 2020

هزاران تن در حمایت از اعتراضات ضد نژاد پرستی آمریکا در شهرهای مختلف جهان به جاده‌ها ریختند.

براساس گزارش‌ها، ملت‌های مختلف جهان در پی مرگ جورج فلوید، سیاهپوست آمریکایی که از سوی یک افسر سفیدپوست آمریکا کشته شد دست به اعتراضات گسترده زده و برخورد کاخ سفید با اعتراض کنندگان را محکوم نمودند.

گفته شده اعتراض کنندگان در شماری از مناطق مختلف جهان از جمله در لندن، برلین، ایتالیا، آلمان، کانادا، نیوزیلند و نیز شهرهای مختلف دانمارک، برازیل و چین به جاده‌ها ریخته و همبستگی خود را با مردم معترض آمریکا نشان دادند.

این اعتراض‌ها جهانی پس از مرگ یک شهروند سیاه‌پوست آمریکایی از سوی پولیس سفید پوست در ۲۵ ماه می بالا گرفته و اکنون هم برای ششمین روز متوالی در بیش از ۷۵ شهر آمریکا ادامه دارد.

واشنگتن پست گزارش کرده که تاکنون دست‌کم ۶ نفر در این اعتراضات آمریکا کشته شده‌ و نیز پولیس ۴۱۰۰ معترض را از شهرهای مختلف ایالات متحده بازداشت کرده است.

گفته می‌شود گارد ملی ایالات متحده آمریکا ۵هزار نیروی خود را در ۱۵ ایالت  به‌شمول پایتخت این‌کشور برای پراکنده ساختن معترضین فراخوانده و بیشتر شهرهای آمریکا نیز اکنون در وضعیت فوق العاده قرار دارد.

ازسویی‌هم دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در واکنش به این اعتراضات،معترضان را آشوب طلب خوانده و خواستار صدور احکام شدید و حبس‌های طولانی مدت برای شان شده است.

ترامپ همچنان از شهرداران و فرمانداران این‌کشور خواسته که اعتراضات علیه نژادپرستی در این‌کشور را سرکوب کنند.

در همین حال وزیر خارجه بریتانیا از آمریکا خواسته تا خودش را دچار تفرقه نکند.

وزارت خارجه روسیه نیز برخورد خشونت‌آمیز پولیس آمریکا با خبرنگاران به ویژه خبرنگار این کشور که در حال پوشش خبری اعتراض‌های خیابانی در ایالات متحده بود را غیرقابل قبول خوانده و اعتراض نامه خود را به وزارت خارجه این کشور فرستاده است.

آرزونیوز- شاکرشکران