1 دالر 80.20  افغانی
1 یورو 93.80  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 491  افغانی
1000 روپیه هندی 1090  افغانی
1 ریال سعودی 21.05  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.25  افغانی
1 پوند 108.20  افغانی
1 روبل روسی 1.06  افغانی
1 لیره ترکیه 9.70  افغانی
1 ین چینی 11.80  افغانی

هند مطلوب ترین کشور برای سرمایه گذاری حتی در شرایط پاندمی کووید-19

India-Briefing-Indias-Top-Investment-Destinations
19 Jul 2020

شرکت گوگل تصمیم گرفته است در جریان سال های آینده تا 10 میلیارد دالر در هند سرمایه گذاری نماید. سرمایه گذاری‌ها در بخش زیر بنا و اسهام صورت می‌گیرد.  Silicon Valley از جمله بزرگترین شرکت‌های تکنالوژی و انترنتی در جهان به شمار می‌رود. سوندر پیچای, رییس عامل شرکت گوگل و شرکت مادری آن الفابیت این طرح را بعد از ملاقات با نریندرا مودی نخست وزیر هند در 13 جولای 2020 اعلان نمود.

آقای مودی ملاقات خویش با مسوول شرکت گوگل را نهایت مثمر خوانده در مورد راهکار‌های جدید در شرایط پاندمی ویروس کرونا و دوطرف همچنان امنیت و مصوونیت انترنتی صحبت نمودند. آقای پیچای در محفل سالانه آنلاین گوگل راجع به هدف تجاری اش در هند گفت: “این تصمیم  نشان دهنده اعتماد ما در رابطه به آینده هند و اقتصاد دیجیتلی آن می باشد”. Digital payment app و  Google payاز جمله موفق‌ترین خدمات گوگل در هند می‌باشد. این اپلیکیشن  برای استفاده کننده‌گان کمتر ثروتمند هند طراحی شده بود که تا اکنون بیش از 180 میلیون بار دانلود گردیده و برای انتقال میلیارد ها دالر استفاده شده است.

جیف بیزوس، رییس اجراییه شرکت آمازون در سفرش در اوایل امسال به هند وعده سرمایه گذاری 1 میلیارد دالری را نمود و همچنان تعهد سپرد که از صادرات و تولیدات هند به ارزش ده میلیارد دالر در پنج سال آینده پشتیبانی می‌کند. آمازون همچنین مبلغ 5 میلیارد دالر برای گسترش تجارت اش در هند سرمایه گذاری می‌نماید.

در ماه اپریل، فیسبوک اعلان نمود که 5.7 میلیارد دالر در هند به ویژه در بخش e-commerce سرمایه گذاری می‌کند.

 شرکت اپل از طریق شرکت فاکسون، برنامه ساخت آیفون را در هند را روی دست گرفت.

شرکت Walmart بزرگترین شرکتe-commerce  داخلی هند Flipkart را به مبلغ 16 میلیارد دالر در 2018 خریداری کرد.

هند با 1.3 میلیارد نفوس، بزرگترین فرصت را برای شرکت‌های جهانی تکنالوژی پس از آن فراهم کرد که صد‌ها میلیون هندی استفاده از گوشی های هوشمند و انترنت را آغاز کنند.

ارقام زیر (اپریل- جولای 2020) سرمایه گذاری‌های اخیر شرکت‌های بزرگ جهانی در هند را نشان می‌دهد که بیانگر فرصت‌های بزرگ سرمایه گذاری در هند می‌باشد.

شرکت- گوگل

مبلغ سرمایه گذاری- 10 میلیارد دالر

شرکت- وال مارت

مبلغ سرمایه گذاری- 1.2 میلیارد دالر

شرکت- فاکسون

مبلغ سرمایه گذاری- 1 میلیارد دالر

شرکت- فیسبوک

مبلغ سرمایه گذاری- بزرگترین شبکه اجتماعی جهان مبلغ 7.5 میلیارد دالر در  Reliance Jio Platforms هند سرمایه گذاری کرده است. این بزرگترین سرمایه گذاری بیرون مرزی فیسبوک در یک بخش  می‌باشد.

شرکت- کوال کام وینچر

مبلغ سرمایه گذاری- 97 میلیون دالر

شرکت- تامسون

مبلغ سرمایه گذاری- 142.8 میلیون دالر

شرکت- وی ورک گلوبل

مبلغ سرمایه گذاری- 100 میلیون دالر

شرکت- هیتاچی

مبلغ سرمایه گذاری- 15.9 میلیون دالر

شرکت- کیا موتورز

مبلغ سرمایه گذاری- 54 میلیون دالر

شرکت پی ای اف عربستان سعودی

مبلغ سرمایه گذاری- 1.6 میلیارد دالر

شرکت- هیوندای موبیس

مبلغ سرمایه گذاری- شرکت هیوندای موبیس مرکزی فنی خود را در هند توسعه داده تا کار روی نرم افزاری برای وسایل نقلیه آینده را انکشاف دهد. این شرکت می‌کوشد تا نو آوری‌های نرم افزاری برای وسایل نقلیه خودمختار را بوجود بیاورد.

شرکت- اس جی اس

سرمایه گذاری- اس جی اس شریک قابل اعتماد آمازون در بخش بسته بندی می‌‎باشد و یکی از بزرگترین شرکت‌ها در بخش تفتیش، نظارت، آزمایش و صدور گواهی‌نامه به شرکت های دیگر می‌باشد. این شرکت اولین لابراتوار اعتبار دهی خویش را در هند و دیگر قسمت های جهان چون فرانسه آمریکا باز نمود.

شرکت- آکستریا

سرمایه گذاری- آکستریا شرکت پیشتاز در زمینه  نرم افزاری و تحلیل داده‌ها می‌باشد. این شرکت اولین مرکز انتقال خود در جنوب هند را باز کرده است. این شرکت بزرگ نرم افزاری انبوهی و تحلیل‌داده‌ها، فرصت های جدید کاری را در هند فراهم ساخته است.

شرکت- اف 5

سرمایه گذاری- اف5، شرکت ارائه دهنده راه حل‌هایی برای سیستم عامل های مبتنی بر برنامه است که به اضافه داشتن مراکز در سیدنی آسترالیا و هان کانگ چین، اولین مرکز اش در هند را نیز باز نموده است.

شرکت- تی سوزوکی

سرمایه گذاری- تی سوزوکی یکی از بزرگترین شرکت‌های جاپانی در بخش وسایل برقی است که نخستین مرکز خود را در Reliance Model Economic Township در جاجر ایالت هریانا هند ایجاد نموده است.

شرکت سمسونگ

سرمایه گذاری- این شرکت بزرگ کوریای جنوبی تولیدات برند ساعت‌های هوشمند خود را در هند آغاز نموده است. این شرکت بزرگترین کارخانه گوشی‌های هوشمند را در نویدای هند را دارد. این شرکت همچنین ساخت ساعت‌های هوشمند جدید مورد استفاده با انترنت 4 جی را آغاز نموده که تولید آن در هند صورت می‌گیرد.

دور نما برای افغانستان

هند به حیث بنگاه جهانی در امر سرمایه گذاری و نیز در بخش‌های آی تی و خدمات وابسته به آی تی، برای افغانستان فرصت‌های نا محدودی را فراهم می‌سازد. با در نظرداشت اینکه هند نقش حیاتی در کمک به بخش‌های انکشافی و ساخت پروژه‌های عمرانی و برنامه های آموزشی و نیز ارایه بورسیه‌های تحصیلی برای جوانان و محصلین افغانستان بازی می‌کند، همچنین می‌تواند در زمینه شریک ساختن تجارب در بخش های گوناگون انکشافی موثر واقع شود تا دو کشور به پیشرفت‌های زیادی دست یابند.

جنرال کنسولگری هند – مزارشریف