1 دالر 80.20  افغانی
1 یورو 93.80  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 491  افغانی
1000 روپیه هندی 1090  افغانی
1 ریال سعودی 21.05  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.25  افغانی
1 پوند 108.20  افغانی
1 روبل روسی 1.06  افغانی
1 لیره ترکیه 9.70  افغانی
1 ین چینی 11.80  افغانی

مارک میلی: تسخیر کامل افغانستان توسط طالبان امکان‌‍پذیر است

hypatia-h_2fb89b65fa45f4748210409cb35ca6de-h_bd80e8ff7443dc8b1c5cc87dc25367f4-300
22 Jul 2021

رییس ستاد ارتش آمریکا می‌گوید نیمی از ولسوالی‌های افغانستان زیر تصرف طالبان است واحتمال افزایش خشونت‌ها پس از عید، تسخیر کامل از سوی طالبان و برآیند سیاسی دراین کشور وجود دارد.

 

رییس ستاد ارتش آمریکا در یک نشست مشترک خبری با وزیر دفاع آمریکا، گفت که نیمی از ولسوالی‌های افغانستان زیر اداره طالبان قرار دارد.

به گفته این نظامی ارشد آمریکا، از مجموع ۴۱۹ ولسوالی در افغانستان، هم‌اکنون ۲۱۲ ولسوالی زیر تصرف طالبان است.

او تصریح کرد: “در آنجا روایتی وجود دارد که طالبان درحال پیروزی اند. در حقیقت، آن‌ها درحال تبلیغ یک پیروزی اجتناب ناپذیر از طرف خود استند. حدس می‌زنم هم‌اکنون طالبان مراکز ۲۱۲ ولسوالی از ۴۱۹ ولسوالی را در اختیار دارند.”

مارک میلی افزود: “طالبان در شش تا ده ماه گذشته، ساحات چشم‌گیری را در کنترول گرفته‌اند. این گروه اما تااکنون نتوانسته مرکز هیچ یک از ولایت‌ها در افغانستان را در اختیار بگیرند.”

رییس ستاد ارتش آمریکا هم‌چنان گفت که احتمال افزایش خشونت‌ها پس از عید، تسخیر کامل از سوی طالبان و برآیند سیاسی در افغانستان وجود دارد.

او اما تأکید دارد که واشنگتن اوضاع را زیر نظارت دارد.

آقای میلی بیان داشت: پس از عید ببینیم که میزان خشونت‌ها بلند خواهد رفت یا در حالت خود باقی خواهد ماند. یا این‌که امکان یک برآیند سیاسی وجود خواهد داشت یا ممکن تسخیر کامل از سوی طالبان و یا سناریوهای ممکن دیگر. ما اوضاع را از نزدیک زیر نظارت داریم.”

هم‌زمان، وزیر دفاع آمریکا گفت که واشنگتن متعهد به تکمیل روند خروج تا پایان ماه آگست است.

لوید آستین تأکید کرد که واشنگتن پس از خروج، به مأموریت خود در افغانستان برای حفظ حضور نظامی، حمایت و مشاوره به نیروهای دولتی افغانستان و جلوگیری از ظهور دوباره گروه‌های تروریستی فراملی ادامه می‌دهد.

او خاطر نشان ساخت: “خروج ما به‌گونه‌ی مصوون ومنظم ادامه پیدا می‌کند. ما این روند را تا ماه آگست تکمیل خواهیم کرد. چهار وظیفه کلیدی داریم؛ از ماموریت دیپلماتیک خود در افغانستان حفاظت می‌کنیم. به حمایت مالی از نیروهای دفاعی و امنیتی و نیز مشاوره با وزارت‌های امنیتی افغانستان ادامه می‌دهیم ومانع ظهور مجدد سازمان‌های تروریستی فراملی خواهیم شد.”

این اظهارات درحالی مطرح می‌گردد که درگیری‌ها پس از آغاز رسمی روند خروج آمریکا از افغانستان، به‌گونه‌ی بی‌سابقه‌ای  شدت یافته‌است؛ نبردهای که از یک‌سو، منجر به دست به‌دست شدن ده‌ها ولسوالی میان حکومت و گروه طالبان شده و در سوی دیگر، روند صلح را پیچیده‌تر ساخته‌است.

روی هم رفته، روز گذشته اما رییس‌جمهور غنی از آمدن تغییر در اوضاع جاری کشور ظرف سه تا شش ماه آینده خبر داد، اظهاراتی که با واکنش طالبان نیز روبرو شد.

آرزو نیوز – فردوس پیرزاد