1 دالر 88  افغانی
1 یورو 102.40  افغانی
1000 روپیه پاکستانی 506  افغانی
1000 روپیه هندی 1080  افغانی
1 ریال سعودی 23  افغانی
10000 ریال ایرانی 3.20  افغانی
1 پوند 118  افغانی
1 روبل روسی 1.20  افغانی
1 لیره ترکیه 10.60  افغانی
1 ین چینی 12  افغانی

اسکات میلر: با خروج نیروهای خارجی، خشونت‌ها در افغانستان افزایش می‌یابد

میلر
17 May 2021

اسکات میلر می‌گوید طالبان فشارها را بالای مراکز ولایت‌ها بیشتر ساخته‌اند، اما نیروهای خارجی اوضاع در افغانستان را زیر نظارت دارند.

 

بربنیاد تقویم اداره بایدن، نیروهای آمریکایی تا چهار ماه آینده افغانستان را به‌گونه‌ی کامل ترک می‌کنند.

به‌تازه‌گی اما فرمانده نیروهای خارجی در افغانستان از افزایش خشونت‌ها هشدار داده‌است؛ اسکات میلر در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته که آنان اوضاع پس از عید را زیر نظارت خواهند داشت.

او بیان داشت: “آنچه طالبان پس از پایان آتش بس روزهای عید انجام خواهند داد را زیر نظارت قرار خواهیم داد. درحالت ایده آل، آنها به میزان پایین خشونت ادامه می‌دهند، این چیزی است که مردم افغانستان می‌خواهند. اما انتظار می‌رود آنها به خشونت‌های بیشتر در آینده نزدیک متوسل خواهند شد.”

اسکات میلر باور دارد که طالبان فشار را بالای مرکزهای ولایت‌ها بیشتر ساخته و نیروهای امنیتی افغانستان ازاین پس، خود باید دست به کار شوند.

او خاطر نشان ساخت: “انتظار دارم و شاهد هستیم که طالبان فشارهای بالای مراکز ولایت‌های مختلف بیشتر ساخته اند. درحالی‌که ما به جلو حرکت می‌کنیم؛ اکنون زمان آن‌ست تا نیروهای امنیتی افغانستان دست به‌کار شوند. با وجودی‌که درحال بیرون شدن از افغانستان هستیم، تلاش می‌کنیم تا آن‌ها را به حد ممکن در بهترین وضع قرار دهیم.”

درهمین حال، مجلس نماینده‌گان در نشست امروز (دوشنبه، بیست‌هفتم ثور)، بیرون شدن نیروهای خارجی از افغانستان را در اوضاع کنونی، نگران‌کننده خواند. قانون‌گذاران هم‌چنین خواهان خروج مسوولانه از افغانستان شدند.

میرحیدر افضلی، رییس کمیسیون امور دفاعی مجلس نماینده‌گان در نشست امروز گفت: درحالی‌که به توانایی نیروهای امنیتی و دفاعی کشور در جهت دفع تهدیدها باورمندیم، خروج بدون قید و شرط آمریکا و متحدین آن هنوزهم در حالت نگرانی قرار دارد. تحقق آن قبل از ارزیابی شرایط امنیتی، بدون شک در تداوم جنگ، ناامنی و موجودیت تهدید برای امنیت منطقه به‌خصوص در روند صلح بی‌اثر نخواهد بود.

گل‌احمد نورزاد، عضو مجلس نماینده‌گان هم گفت که با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، حکومت باید برای دفاع مستقلانه آماده‌گی کامل داشته باشد.

مجلس نماینده‌گان افغانستان درحالی نسبت به شرایط پس از خروج نگران است که پیش ازاین، شماری از قانون‌گذاران آمریکایی هم پیامد تصمیم خروج را وقوع یک جنگ داخلی پیش‌بینی کرده‌اند.

اما دولت افغانستان، تاهنوز برنامه خروج را یک فرصت می‌داند و از توانایی نیروهای امنیتی برای حفاظت از کشور اطمینان می‌دهد.